Lato w ogrodzie i na tarasie. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie na zewnątrz?
Lato w ogrodzie i na tarasie. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie na zewnątrz?
Lato w ogrodzie i na tarasie. Jak prawidłowo dobrać oświetlenie na zewnątrz?
Nie tak dawno, bo zaledwie sto lat temu oświetlenie elektryczne było swego rodzaju luksusem. Natomiast w obecnych czasach postępujący rozwój technologii sprawia, że możemy oświetlić nasze domy przy użyciu ułamka energii elektrycznej z przeszłości.
Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne może wyraźnie podkreślić najatrakcyjniejsze elementy domu, znacznie wpłynąć na bezpieczeństwo miejsca, zniechęcając intruzów do wtargnięcia na teren naszej posesji czy dodać niesamowitej wartość oświetlanej przestrzeni.
Latem tarasy i ogrody stają się sercem wielu domów! Aby w pełni cieszyć się nimi w te długie wieczory, warto zadbać o dobre źródło światła ich poszczególnych stref. Zdecydowanie najważniejsze i niezbędne jest odpowiednio dobrane oświetlenie centralnego miejsca, w którym spędzamy najwięcej czasu czy też wyraźnie zaznaczyć alejki, wszelkie przejścia i chodniki oraz wyeksponować rośliny, a także te elementy, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.
Ogrody jawią się w najlepszym świetle właśnie teraz – latem, kiedy to drzewa i krzewy rozkwitają, ukazując swoje najpiękniejsze kształty i barwy, stając się wówczas niezastąpioną oazą relaksu, autentyczną i naturalną przestrzenią tętniącą życiem od rana do wieczora.
Aby idealnie dobrać oświetlenie do ogrodu czy na taras, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się ich rozkładowi i rozmieścić punkty świetlne tak, aby odsłonić ich wyjątkową strukturę oraz niepowtarzalny charakter całej powierzchni. Należy skupić się na tych miejscach, które chcemy szczególnie doświetlić, łącząc przy tym grę cieni i świateł. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, nie trzeba od razu wybierać mocnego oświetlenia o szerokim zasięgu, czy dużej ilości. Wystarczy bowiem kilka drobnych elementów oświetleniowych lub niewielkich reflektorów, by cieszyć się subtelnie, ale i optymalnie zaprojektowanym oświetleniem krajobrazu.
Poza aspektem wizualnym światło w ogrodzie i na tarasie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Aby nie narażać się na żadne niebezpieczeństwo i zabezpieczyć wszystkie najczęściej uczęszczane miejsca, niezbędne jest odpowiednie doświetlenie wszelkich przejść i chodników. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto zainstalować dodatkowe czujniki ruchu. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza dla rodziców małych dzieci. Podczas zabawy wieczorem w ogrodzie lub gdy odwiedzający nas goście wychodzą na zewnątrz nocą, o naturalne światło już trudno. Brak odpowiedniego doświetlenia terenu może okazać się problematyczny, dlatego warto o to zadbać już na samym początku aranżowania zielonych przestrzeni wokół domu.
Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe spośród mnóstwa dostępnych na rynku rozwiązań i produktów oraz jak je rozplanować, aby pożądany efekt był optymalny?
Przede wszystkim przed wyborem oświetlenia zewnętrznego należy koniecznie wyodrębnić poszczególne gatunki drzew i ich listowie oraz rodzaj pozostałej roślinności jaką posiadamy, a to po to, aby zdefiniować odpowiednie źródła światła. Dlaczego to takie ważne? Otóż niektóre rodzaje światła w większym lub mniejszym stopniu oddziałują na kolorystykę poszczególnych roślin. Niezwykle istotne jest także określenie miejsc, które chcemy nieco „ukryć” lub którym chcemy nadać wyraźnej głębi. Tutaj źródła światła również odgrywają kluczową rolę, podobniej jak i kąty jego padania, ożywiające dane miejsca i obiekty. Na przykład w przypadku wysokiego drzewa warto wykorzystać światło, które skupi się na pniu rośliny, aby podkreślić jej wysokość, zanim rozproszy się w liściach.
Kluczem do udanego efektu oświetlenia krajobrazu jest elastyczność i różnorodność w odniesieniu do całościowego procesu. Niezwykle wygodne i praktyczne są zewnętrzne lampy LED, ponieważ można je łatwo przenosić, dostosowując się do zmieniających się pór roku i wzrostu roślin. W przypadku większych krajobrazów stanowią one idealne rozwiązanie. Zwłaszcza, że żarówki jakie jeszcze niedawno królowały w ogrodach, już dawno się wypaliły i odeszły do lamusa.
Obecnie oświetlenie ogranicza się do żarówek halogenowych, fluorescencyjnych lub do źródeł LED, które są najlepszą formą oświetlenia zewnętrznego. Diody LED zużywają bardzo małe ilości energii elektrycznej, dzięki temu generują niższe rachunki za prąd, co jest niezwykle ważnym argumentem dla większości społeczeństwa. Jak wiadomo, w ostatnich latach technologia LED posunęła się do przodu w bardzo dużym tempie, co oznacza, że światło LED nie jest już kojarzone tylko jako ostre i niebieskawe. Pozwala też uzyskać efekt ciepłego, przyjemnego dla odpoczynku światła, które to w przeszłości sprawiało, że żarówki były właśnie tak popularne.
Projektując oświetlenie ogrodu czy tarasu, warto skupić się przede wszystkim na roślinach, zwłaszcza na drzewach jeśli jest tylko taka możliwość. Dają one wspaniałe efekty, ponieważ ich liście zapewniają niezliczone ilości przestrzeni, nad którymi odbija się światło, co prowadzi do jego rozbicia i rozproszenia. Dzięki temu powstają niepowtarzalne i przesuwające się cienie, nadające wyjątkowy klimat. Natomiast drzewa podświetlone od dołu w sposób zjawiskowy przyciągają wzrok.
Do oświetlenia wszelkiego rodzaju budynków, rzeźb, kolumn, posągów, czy tablic adresowych będących elementem ogrodu, doskonale nadaje się oświetlenie punktowe, takie jak różnego rodzaju nowoczesne naświetlacze od LED line® o wysokich parametrach świetlnych. To profesjonalne, wodoszczelne urządzenia oparte właśnie na technologii LED, posiadające podwyższony stopień ochrony IP,
co przekłada się na szerszą skalę zastosowania oraz wyższe bezpieczeństwo użytkowania. Dzięki temu przeznaczone jest do wykorzystania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń. W podobnym celu wykorzystać można również wysokiej jakości oświetlające moduły LED marki LEDline® które znakomicie sprawdzą się w ogrodzie, czy na tarasie.
Do oświetlania ścieżek ogrodowych warto wykorzystać niskie oprawy, które kierują oświetlenie w dół i na zewnątrz. Są one osłonięte od góry, aby zapobiec odblaskom. Stosuje się je wzdłuż ścieżek, schodów i wszędzie tam, gdzie wymagany jest bezpieczny dostęp w nocy.
Natomiast małe oprawy punktowe LED umiejscowione nad stołem jadalnym wieczorem czy w nocy, zapewniają stonowane, przytłumione światło.
Innym pomysłem na dodanie indywidualnego stylu w oświetleniu ogrodu są papierowe lampiony, które zawieszone na drzewach, pergolach czy innych elementach, nadadzą urokliwej i radosnej atmosfery wieczorom spędzanym na zewnątrz, szczególnie latem.
Jeśli w ogrodzie znajdują się drzewa czy też wysokie krzewy, warto oświetlić je reflektorami umieszczonymi u ich podstawy, ponieważ o zmroku będą towarzyszyć im ruchome cienie, a wtedy spektakularny efekt gwarantowany.
Dla wielbicieli zieleni i ekologicznych rozwiązań w ogrodzie sprawdzą się lampy solarne. Nie wymagają one żadnego skomplikowanego podłączenia, programowania, ustawiania. To rodzaj oświetlenia, które można umieścić w dowolnie wybranym miejscu i włączy się ono automatycznie po otrzymaniu odpowiedniej ilości światła słonecznego w ciągu dnia.
Odrobinę magii poprzez subtelny płomień dostarczą znane wszystkim i lubiane klasyki, a dokładniej świece. Dzięki ich obecności atmosfera stanie się niezwykle intymna, w sam raz na romantyczne wieczory w wyjątkowym towarzystwie. Okrągłe, podłużne, masywne albo te mniejsze w zjawiskowym, bogato zdobionym lub też w improwizowanym świeczniku… Ich wybór ograniczyć może tylko wyobraźnia. Świeca to klasyka, która zawsze się obroni, niezależnie zresztą od pory roku.
Warto również nadać miejscom urokliwego charakteru za pomocą delikatnych girland, w niezwykle modnym w tym sezonie stylu boho. Produktem, który idealnie wpisuje się w ten trend jest Girlanda LEDOM RGB+W firmy LEDIN, którą można wykorzystać latem jako dekorację ogrodu, altany czy tarasu, a zimą może posłużyć za dekorację świąteczną. Jej szeroki kąt świecenia rozprasza światło wokół każdego źródła, nie oślepiając i tworząc przyjemną poświatę. Ponadto girlandę tę można włączać i wyłączać oraz modyfikować jej proces oświetlania za pomocą aplikacji Tuya, pozwalającej na zdalne sterowanie urządzeniem z dowolnego miejsca na świecie.
Formę i kształt oświetlenia ogrodowego można mnożyć na wiele sposobów, umiejętnie wykorzystując możliwości, jakie daje nam określona przestrzeń, aby jeszcze wyraźniej uwypuklić jej walory.
Nawet niewielki teren przed domem, zasługuje na dobre oświetlenie. Światła podkreślają bowiem fasadę i zapewniają bezpieczny dostęp do miejsca, w którym się znajdują. Umiejscowienie oświetlenia
np. na ścianie domu, pozwala na lepszą widzialność adresu czy samych drzwi wejściowych. Nisko osadzone w klombach roślin reflektory wyznaczają ścieżkę, a wszelkie punkty świetlne umiejscowione wokół schodów czy chodników, zapewniają bezpieczne poruszanie się. Natomiast zielone, kwieciste
i urzekające w ciągu dnia letnie rośliny ożywają w nocy pod wpływem dobrego oświetlenia.
Jeśli jednak nie chcemy inwestować i wydawać kroci na zaprojektowanie pełnego i profesjonalnego obwodu świetlnego na terenie ogrodu, nie ma powodu, aby rezygnować z oświetlenia zupełnie. Często już namiastka ciepłego światłą na tarasie, w ogrodzie czy na niewielkim nawet balkonie stworzy intymną atmosferę, zwłaszcza w ciepłe, letnie wieczory. To przyjemność, z której warto skorzystać.